Netværksmøde – Kunstig intelligens (AI) bliver en del af din hverdag

Tidspunkt:
8. februar 2024
Kl. 16:00 - 18:00

Hvordan forhold du dig til AI? Og hvordan får du en praktisk tilgang til AI, som du som virksomhed kan bruge i hverdagen?

Kasper Bergstrøm er specialist på området og vil give inspiration til, hvad og hvordan vi kommer til at bruge de forskellige værktøjer indenfor AI i hverdagen.

Kasper Bergstrøm har gjort det til sit levebrød at dykke ned i og udforske de nyeste teknologier og digitale værktøjer. Med sin rolle som e-læringskonsulent ved Københavns Universitet og som selvstændig oplægsholder, er Kasper altid klar på at eksperimenter med nye måde at arbejde på. Siden ChatGPT først så dagens lys, har han taget en række AI-værktøjer under lup for at afdække, hvordan de kan udvikle vores arbejdsrutiner og give os mere tid til det vi synes er sjovt.”

Denne præsentation af Kasper er udarbejdet i samarbejde med AI-værktøjet ChatGPT.

På mødet skal vi lave et par øvelser, hvor vi anvender ChatGPT, så det er en fordel, hvis du har oprettet dig på forhånd. Opret en gratis bruger her ChatGPT

Medbring gerne en computer (opladt) til de praktiske opgaver.

Du kan sagtens deltage, selvom du ikke har ChatGPT eller medbringer en computer.

Kasper har lavet en lille inspirationsvideo (6 min), der giver en hurtig indflyvning til AI’s vilde verden.

Tilmelding

Det er gratis at deltage i arrangementet og det er muligt at tilmelde flere repræsentanter fra din virksomhed. HUSK – du må også gerne tilmelde en gæst fra dit netværk.

Er du ikke medlem af Erhvervssammenslutningen, kan du deltage som gæst, hvis du ikke har gæstet Erhvervssammenslutningen de seneste 6 måneder og er:

  • Ansat eller driver virksomhed beliggende i enten Glostrup, Brøndby, Vallensbæk eller Albertslund kommune
  • Ejer/er partner i en virksomhed udenfor de fire kommuner, men privat er bosat i en af de fire kommuner

Sted

Tilmelding for medlemmer

Det er gratis at deltage i arrangementet, og du kan tilmelde flere repræsentanter fra din virksomhed. HUSK – du må også gerne tilmelde en gæst fra dit netværk.

Du skal tilmelde dig i Erhvervssammenslutningens nye app for medlemmerne. Du finder app’en i App Store eller Google Play.

Læs mere om app’en

Har du brug for hjælp? Kontakt Charlotte Truelsen på info@erhvervssammenslutningen.dk

Gæster

Er du ikke medlem af Erhvervssammenslutningen? Du kan deltage som gæst, hvis du opfylder følgende krav:

  • Ansat eller driver virksomhed i Glostrup, Brøndby, Vallensbæk eller Albertslund kommune.
  • Ejer/partner i en virksomhed udenfor disse kommuner, men privat bosat i en af de fire kommuner.

Hvis du er gæst, tilmeld dig her:

Tilmeldinger er lukket for dette arrangement.

Andre har også set

Scroll to Top