Kalenderen siger 2018, og vanen tro inviterer vi dig til årets store nytårstaffel, hvor vi byder på brunch, bobler og berigende foredrag. Denne gang står Peter Lund Madsen for de kloge ord, når han fortæller om hjernens manglende omstillingsparathed, og gør os klogere på, hvordan vi i vores virksomheder kan blive bedre til at undgå modstand mod forandring. Forandringer i organisationer er nemlig en svær størrelse, og op mod 70 % af alle igangsatte forandringsprojekter slår fejl. Og en af udfordring ved forandringer er, at hjernen slet ikke bryder sig om forandringer. Den kan bedst lide, at i dag er som i går, for så kan vi køre på rutinen. Det er nemt, trygt og det sparer energi. Det er vigtig viden, når din virksomhed skal implementere forandringer!

Nytårstaflet starter kl. 8:00, hvor vi byder på en lækker brunch med alt hvad hjertet begærer, og I får rig lejlighed til at netværke, mens vi spiser.
Kl. 9:00-10:00 holder Peter Lund Madsen sit foredrag, som forhåbentlig giver dig masser af energi til resten af arbejdsdagen.

Brunchmenu

Tynde skiver af røget laks med fynsk rygeost, radiser og purløg
Røræg med purløg og sprød bacon serveret med tomatkompot
Ristede brunchpølser
Rullepølse med løg og grovkornet sennep
Udvalg af fransk og italiensk pølse og skinke med citronmarineret artiskok
Blåbærpandekager med vaniljestrøsukker
Fransk emmentaler, brie fra Alperne og blåskimmelost
Udvalg af friskbagt morgenbrød hjemmelavede trekornsboller og landbrød
Miniwienerbrød
Rugbrød fra eget bageri
Marmelader efter sæson

Tilmelding

Sidste år rundede vi 130 deltagere ved nytårstaflet, og vi håber på at se lige så mange af jer i år. Arrangementet er gratis, og I kan deltage op til 2 personer fra hver virksomhed.
Tilmelding senest den 11. januar 2018. Tilmeldingen er bindende, og udebliver du fra arrangementet uden 8 dages varsel, opkræver vi et gebyr på 300 kroner + moms pr. person

Vi glæder os til at byde 2018 velkommen sammen med dig.

Tidspunkt:
Tirsdag den 16. januar 2018
kl. 08.00 – 10.00
Sted:
Michael Laudrup Lounge
Brøndby Stadion
(indgang ved siden af Brøndby Gymnasium)

Tilmelding:





+ Tilføj gæst

Deltagerliste

1. Iben Pallesen, Administrationschef, Ahlsell Danmark ApS
2. Henrik Bartel, Advokat, Advodan
3. Jens Sørensen, Koncernchef, TimeGruppen
4. Helene Koers, Indehaver, Flexkapacetet
5. Dennis Ahm, Indehaver, Mind4Business
6. Sarah Vinther, Erhvervssammenslutningen
7. Mette Hviid Togsverd, Direktør, Folkebladet
8. André Kowalczyk, Direktør, Værkstedsgårdens Ejendomsudlejning
9. Christian Beiter, Salgschef, Kemp & Lauritzen A/S
10. Mira Møller, Sekretær, Kemp & Lauritzen A/S
11. Bjarne Hansen, Tømrermester, Vestegnens Vinduer A/S
12. Kim van der P, Købmand, Hf Van Der P ApS
13. camilla clausen, ceo, move2passion
14. Lars Fast, Erhvervsfilialdirektør, Nordea
15. Anders Lou, Kommunaldirektør, Brøndby Kommune
16. Jimmy Lindström, CEO, Lightsupply ApS
17. Paul Hallberg Ejendomsmægler RealMæglerne HALLBERG BOLIG
18. Arne Chr. Holm, Salgschef, Andersen & Martini Auto A/S
19. Jette Øvlisen, SeniorInvesteringsrådgiver, TimeInvest Fondsmæglerselskab A/S
20. Dorthe Müller Resch HR & Kundekonsulent, HumanizeR
21. Barbro Jensen, CEO, BARBRO Shoes
22. Henrik Ramlov Hansen, Partner, 1967
23. Hans Munkebo Christiansen, Statsautoriseret revisor, PKF Munkebo Vindelev
24. Kie Frederiksen, Indehaver, KP Vagt ApS
25. Morten Brøgger, Coach og mentaltræner, EmpowerMind
26. Julie Dahl Christiansen, Erhvervsdirektør, Danske Bank
27. Ole Volder, ATJ Energi
28. Tina Kjær, Erhvervspartner, Jyske Bank
29. Clara Skaarup-Jørgensen, Direktør-Optiker, Hjemmebriller ApS
30. Kenneth Waagenes, adm. direktør, Pilkington Danmark A/S
31. Lisbeth Svanum (Gæst)
32. Søren Elnebo Lau, Centerleder, UU Center Syd
33. Henrik Hermansen, IT-ansvarlig, Glostrup Forsyning A/S
34. jan Pelby, Direktør, Pelby A/S
35. Lisbet Pelby PelbyA/S direktør, Pelby A/S
36. charlotte truelsen, indehaver, glostrup fest og servcieudlejning
37. flemming berlau, BB logistik & transport
38. Bjarne Erichsen, Direktør, Arama Consult ApS
40. Brian Ferdinand Mortensen, Sales Manager, Ricoh Danmark A/S
41. Christina Berthelsen, Partner, Frontsearch ApS
42. Søren Olsen Partner Frontsearch ApS
43. Rasmus Hyldekvist Jensen, Sektionsdirektør, MT Højgaard a/s
44. Anette Egeløv jensen, Pensionsmægler, TimeGruppen/Söderberg & Partners
45. Eva Gottlieb, Erhvervskonsulent, Brøndby Kommune
46. anne ravn grønholt, direktør, motivation management
47. filip grønholt , direktør, vergesport
48. Peter Skafte, Hr. Peter Skafte ApS
49. Anne Grete, Peter Skafte ApS
50. Henrik Fog Martens, Salgschef, First Lease A/S
51. Mette Wolf, salgs- og marketingchef, Glostrup Park hotel
52. Jan Bøgvald, Direktør, Rescuesafe ApS
53. Inge Bøgvald Bogholder, Rescuesafe
54. John Engelhardt, Borgmester, Glostrup Kommune
55. Morten Winge, kommunaldirektør, Glostrup Kommune
56. Thomas Nielsen, Uni-Valve A/S
57. Peter Nielsen, Uni-Valve A/S
58. Simon Mountford, Afdelingsleder, Europcar
59. Preben Rosell, Direktør, e-teams ApS
60. Henning Boe, Rådgiver, Skelmose Consulting
61. Niels Thede Schmidt-Hansen, Erhvervschef, Glostrup Kommune
62. Annette Friis, Planlægger, Friis Rengøring
63. Søren Friis, Indehaver, Friis Rengøring
64. Peter Krogsrud Eriksen, Statsautoriseret revisor, PKF Munkebo Vindelev
65. Hans Christian Ellingsgaard, Salg, IC Gruppen
66. Viktoria Toft HR Konsulent PS4
67. Andreas Von Würden, TimeGruppen
68. Thomas Christensen, konsulent, A. Sømod A/S
69. Palle Ranum, Malermester, Malermester Palle Ranum ApS
70. Patrick Jensen, Malermester Palle Ranum ApS

71. Ruth Cording, Indehaver, Økotaste
72. Susan Schumann, Erhvervskonsulent, UU – centersyd
73. Ulla Bruhns, Virksomhedskonsulent/AC-medarbejder, Jobcenter Brøndby
74. Anne Borsholt, Arbejdsmiljøchef, Enemærke & Petersen
75. Annette Svan, Supportmedarbejder,Enemærke & Petersen
76. Morten Stangegård, Erhvervsfilialdirektør, Nordea
77. Lars Fast – Nordea
78. Frank Aabo, Direktør, Aabo Akustik & Handel
79. Helle Aabo, Aabo Akustik & Handel
80. Christian Grønning, Direktør, Grønbyg Entreprise ApS
81. Hanne Lunddal Jensen,CEO/Owner, Lunddal Consulting
82. MICHAEL HOLM, Arkitekt, CALCON Tegnestue & Byggevirksomhed ApS
83. Brian Andersen, Erhvervskonsulent, Albertslund Kommune
84. Arne Kristensen, Forretningsudvikler, SEV
85. Mette Jakobsen, Nykredit
86. Nadja Josty, Nykredit
87. Asger Mikkelsen, Erhvervsrådgiver, Sydbank
88. Christian Ebbesen, Professionel AffaldsNørd, FLEXOWASTE
89. Henrik Rasmussen, Borgmester, Vallensbæk Kommune
90. Lars Hansen, Kommunaldirektør, Vallensbæk Kommune
91. Ivan S. Jørgensen, dir. Æresmedlem, A/S Taarnholm
92. Lis Hejlesen Carl, Konsulent, Procesudvikling
93. Christina Skelmose, Customer Engagement Manager, Acomi A/S
94. Tina Mastrup, Acomi A/S
95. Anette Meier, Filialdirektør, Arbejdernes Landsbank
96. Martin Stensgård, Advokat, VES Advokater
97. Rasmus Glyrup, Souschef, Arbejdernes Landsbank
98. Bo Bay Hougaard Adm. Dir., Dekra Amu Center Hovedstaden A/S
99. Anja Brauner-Kristiansen, Dekra AMU Center Hovedstaden A/S, Uddannelseschef
100. Inge Sommer, Malermester, Maler & Skiltefirmaet Sommer & Hebeltoft
101. Fie Hetting Partner Kabe Copenhagen
102. Rasmus Baadsgaard, Indehaver, Skousen Glostrup
103. Thomas Nielsen – indehaver – Skousen Glostrup
104. Søren Herskind, Relationship Manager, Danske Bank
105. Tim Hansen, Konduktør, Malerfirmaet Kurt Hansen A/S
106. Jan Grubak, CSO, e-supplies
107. Christian Tegner, Key account manager
108. Mette Laurbjerg Petersen, Erhvervsrådgiver, Arbejdernes Landsbank
109. Klaus Witting, Direktør, Vallensbæk Auto Service
110. Søren, Værkstedschef, Vallensbæk Auto Service
111. Allan Schjeltved, Virksomhedsejer, Grundsystem Consulting ApS
112. Lars Bo Winther, Virksomhedskonsulent, Jobcenter Vallensbæk
113. Jesper Koefoed, Fotograf, Koefoed Kommunikation V/ Jesper Koefoed
114. Marianne Søberg Pedersen, Virksomhedskonsulent, Vallensbæk Jobcenter
115. Martin Wibskov, Stedfortrædende Direktør, Handelsbanken
116. Tina Offenberg, Direktør, Bonsai Grafisk ApS
117. Hasse Blom, Bonsai Grafisk ApS
118. Ebbe Jensen, Konsulent, Grafisk+
119. Hanne Jensen, Grafisk+
120. Henrik Nielsen, Salgsansvarlig, Lysiplex A/S
121. Kenneth Steen Hansen, Direktør, KSh Consulting ApS
122. Flemming Kjærgaard, Erhvervskonsulent, Jobcenter Glostrup
123. Casper Sørrig, Erhvervskonsulent, Jobcenter Glostrup
124. Ivar Andersen, ledig, Senior Erhverv Vestegnen
125. Michael Ploug, Indehaver, OMP Consulting ApS
126. Preben Egelund, Ingeniør, AutoConsult
127. Jan Nyboe, AutoConsult
128. Ken Kaae, CKA Service
129. Michael Madsen, DELUX Danmark
130. Marianne Kobstrup, Reg.revisor, Bille & Buch-Andersen A/S
131. Peter Skieller, Business Dev. Manager, Mangaard Travel Group
132. Peter Frederiksen, Driftchef, KP Vagt ApS
133. Allan Nielsen, Ejer, Bryggens stilladser A/S
134. Dorte Lensfelt, House og Talents
135. Anders Johansen, El-installatør, ATJ Energi
136. Casper Bargholz, Indehaver, Design4web
137. Michael Odsgard, Direktør, ODSGARD A/S
138. Niels Jørgensen, Direktør, a/s Jensen Electric
139. Søren Herskind, Relationship Manager, Danske Bank